Arkada - Lidia Bąk

Aranżacja wnętrz zielenią

Aranżacja wnętrz zielenią polega na odpowiednim doborze roślin, uwzględniającym charakter danego pomieszczenia, stopień jego naturalnego oświetlenia, jego wysokość, styl i przeznaczenie.

Warunki, gdzie ilość  światła docierająca przez okna jest nieporównywalnie mniejsza niż  na zewnątrz, a w donicy czy skrzyni, znajduje się niewiele ziemi, sprawiają że rośliny – przykładowo, palmy wyrastające w naturze do 20 m wysokości, osiągają po kilku latach uprawy, zaledwie 2 m wysokości.

 Niezwykle ważna dla roślin, jest intensywność światła, która bardzo zmienia się wraz z odległością od okna i wraz z kierunkiem geograficznym otworu okiennego. Rośliny o mocnych, skórzastych liściach i jasnym zabarwieniu oraz gatunki pstrolistne z barwnymi plamami, wymagają więcej światła. Gatunki roślin o zabarwieniu ciemnozielonym mogą mieć mniej światła. Oczywiście i od tej reguły zdarzają się wyjątki, dlatego przydatna okazuje się wiedza architekta zieleni.

Zieleń daje poczucie spokoju i w przyśpieszony sposób regeneruje nasze siły. Przyjazne fluidy emanujące z dobrze dobranych i właściwie rozmieszczonych roślin, nie tylko upiększają  wnętrze ale także poprawiają  atmosferę codziennego życia i pracy.

W budynkach użyteczności publicznej, takich jak banki, biurowce, przychodnie - strefy zieleni są znakomitym filtrem powietrza, usuwając większość szkodliwych substancji emitowanych przez dużą ilość sprzętu elektrycznego i informatycznego.

Odpowiednio dobrane rośliny, umiejętnie wkomponowane w architekturę danego wnętrza, optymalizują poziom wilgotności i korzystnie jonizują powietrze.

Efektem końcowym aranżacji wnętrz zielenią, jest pomieszczenie nie tylko funkcjonalne i pełne uroku ale także takie, w którym zarówno praca jak i wypoczynek nabierają zupełnie nowego wymiaru.