Arkada - Lidia Bąk

TOP trendy na 2016 rok !

Dodano: 19-01-2016

Jest, przyszedł, trwa i będzie z nami jeszcze ponad 11 miesięcy! Nadszedł więc czas, aby omówić to, co czeka nas w aranżacji wnętrz w nadchodzących miesiącach, 2016 roku! Opracowanie to, ma na celu przybliżyć Wam, zarówno ogólne idee jak i poszczególne elementy, które będą wpływać na fakt, czy dane wnętrze jest zaaranżowane w zgodzie z obowiązującymi trendami.

Szczęśliwie, przyszłość wnętrzarska jest dosyć przewidywalna. Trendy we wnętrzach, w przeciwieństwie do tych modowych, ewoluują stopniowo i przenikają się z minionymi sezonami. Staram się systematycznie uczestniczyć w pokazach i prezentacjach znanych marek oraz śledzę wszelkie informacje ze źródeł związanych stricte z designem. Światowej klasy designerzy i projektanci wnętrz prezentują na różnorodnych targach i wystawach swoje prace, ustanawiając trendy, które cały przemysł wnętrzarski śledzić będzie przez następnych kilka miesięcy. W poniższych punktach, przedstawiam wnioski na bazie których stworzyłam listę odzwierciedlającą GŁÓWNE TRENDY WNĘTRZARSKIE NA 2016 ROK..

 1. OGRÓD-DOM / DOM-OGRÓD

W roku 2016 powoli zaczną zacierać się granice pomiędzy krajobrazem zewnętrznym a tym co dzieje się w środku naszych domów. Popularne będą zarówno wielkoformatowe okna, szklane ściany i przesuwane drzwi wprowadzające do naszych wnętrz nie tylko widok i zieleń, ale także tak bardzo nam potrzebne, naturalne światło. Widok za oknem, naturalne otoczenie, to wszystko powinno stać się częścią naszego wnętrza. Zieleń z naszego ogrodu będzie stanowić integralną części domu, ogrodu zimowego czy tarasu.

Lidia Bąk (ARKADA) i wnętrze i ogród

Odwrotnym trendem, będzie aranżacja tarasów i balkonów na wzór pomieszczeń w środku domu czyli np. salonu lub jadalni. Niewielkie przestrzenie na zewnątrz, staną się czymś więcej niż zwykłym tarasem czy balkonem. Wygodne meble, elementy oświetlenia, modne materiały wykończeniowe nadadzą im wyjątkowy status, a latem pozwolą przejąć funkcję pomieszczeń znajdujących się w środku mieszkania.

 ARKADA-Lidia Bąk wnętrze i ogród 2

2. GEOMETRIA

Bardzo charakterystyczny nurt najbliższego sezonu. Geometria będzie dominować nie tylko w formie pojedynczych akcentów ale zajmie nam całe powierzchnie ścian i podłóg. Pojawi się ona także, jako element dekoracyjny, na meblach, tkaninach i tapetach. Geometria na podłodze i ścianie to klucz spajający dwa różne wzory. Ich cecha wspólna to podobny, zachowawczy kształt. Różnica może pojawić się w kolorystyce, sposobie ułożenia czy materiale z jakiego zrobiona jest aranżacja. W aranżowaniu wnętrz bawić będziemy się różnymi formami geometrycznymi- kwadratami, sześcianami, trójkątami i wszelkimi ich wariacjami.

 ARKADA-Lidia Bąk wnętrze i GEOMETRIA  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze i GEOMETRIA 2 

3. SOFA - KLASYKA I NOWOCZESNOŚĆ

Od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszy się sofa. Skórzana sofa, to propozycja dla tradycyjnych wnętrz, jak również wnętrz nowoczesnych, utrzymanych w nurcie eklektycznego połączenia dawnej klasyki ze współczesną elegancją. Sofa wykonana ze skóry najlepiej prezentuje się w przestrzeni dziennej bądź w gabinecie, gdzie nadaje eleganckiego, szykownego charakteru. Na rynku znajdziemy obecnie olbrzymi wybór tego typu kanap, wykonanych z najwyższej jakości skór oraz posiadających oryginalny, wyjątkowy kształt. Ponadczasowa elegancja ma jednak swoje minusy. Naturalna skóra jest ciężka w utrzymaniu, bowiem wymaga od nas stałego pielęgnowania, nawilżania i czyszczenia odpowiednimi preparatami. Efekt jaki możemy uzyskać, wart jest przemyślenia i podjęcia właściwej decyzji.

ARKADA-Lidia Bąk wnętrze sofa kalsyka i nowoczesność

 4. DREWNO

W 2016 roku, drewno będzie przenikało w naszych wnętrzach całościowo lub w formie akcentów. Modna będzie zarówno naturalna drewniana podłoga, elewacja jak również, drewniane, wyraziste meble lub drzwi. Największym hitem nadchodzącego roku, będą elementy dekoracyjne, wykonane z odzyskanego drewna. Obrazy, postaci i portrety malowane na starych deskach. Przecudnej urody twarze kobiet, uwiecznione na kawałku drewna, nadając mu nowe życie. Najzwyklejsze deski, dobrane nieprzypadkowo, często niedoskonałe, sękate, nierówne, dziurawe, powiedzielibyśmy krótko: brzydkie. Pod wprawną ręką artysty stają się sztuką, a patrząc na nie trudno ukryć zachwyt ! Te drewniane cuda czekają na Was w galerii BE-ART exclusive www.be-art.pl

ARKADA-Lidia Bąk wnętrze drewno obraz 2  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze drewno obraz

 5. LUSTRA OPARTE O ŚCIANĘ

Świat aranżacji wnętrz, podbija powoli trend, polegający na wprowadzeniu do wystroju wnętrza, dużych, prostokątnych luster, których nie wiesza się na ścianie, ale opiera na niej. Ta z pozoru niewielka różnica, sprawia iż wnętrze nabiera zupełnie innego charakteru. Dla uzyskania pożądanego efektu, możemy zastosować lustra podłogowe, wielkoformatowe, obejmujące całą sylwetkę. Trend ten, pojawia się zarówno w garderobach, sypialniach jak i współczesnych łazienkach. W zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć, oraz od preferowanego stylu i wielkości naszego wnętrza, lustra oprawiamy w stylizowaną bogato zdobioną ramę lub w nowoczesną formę ramy, ozdobioną wzorem identycznym z tłem ściany przy której stoi …

ARKADA-Lidia Bąk wnętrze lustro stojace  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze lustro stojace 2

6. PATCHWORK

W ofercie producentów znajduje się wiele gotowych paneli tekstylnych, mozaik lub marokańskich patchworkowych płytek. Patchwork jest to technika stosowana od bardzo dawna, polegająca na łączeniu materiałów o podobnych kształtach w większą całość, która tworzy zupełnie nowy wzór. Jego zdecydowanymi zaletami są niekończące się możliwości oraz fakt, że bez wielkiego wysiłku można uzyskać niezwykle unikatowy, układ elementów.  Z pewnością nie jest to najlepsza opcja dla osób, które preferują harmonię i spokój. W tej technice występuje ogromna ilość kształtów, barw i struktur. Metoda ta zyskała popularność w aranżacji wnętrz w momencie gdy uznano sterylne katalogowe wnętrza za zbyt monotonne i przewidywalne. Bogata ornamentyka we wzorach stworzonych metodą patchworku oraz jego współczesna odsłona idealnie wpisze się w charakter designerskich i posiadających duszę wnętrz, bez względu na ich funkcje i styl.

 ARKADA-Lidia Bąk wnętrze płytki patchwork 2  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze płytki patchwork

7. MEBLE MODUŁOWE

Meble modułowe, to niekwestionowany hit nadchodzącego roku ! Pojawią się one już nie tylko w pokojach dziecięcych czy młodzieżowych ale także w naszych salonach, przestrzeniach biurowych, czyli po prostu w nowoczesnych i modnych wnętrzach. Ich wyraziste, jaskrawe kolory, geometryczne formy i modułowy charakter czynią z nich doskonałą kombinację stylu i funkcjonalności. Ich poszczególne części układać można niczym klocki, co daje nam całkowitą swobodę aranżacji i pozwala zmieniać wystrój tak często, jak tego tylko pragniemy. Idealnym przykładem jest zestaw wypoczynkowy Swing firmy KLER.

ARKADA-Lidia Bąk wnętrze MEBLE KLER

8. ART & CRAFT

Dodatki i dekoracje o rzemieślniczym charakterze, ręcznie robione, ze wszystkich zakątków świata będą niezwykle popularnym wyborem w 2016 roku. Wprowadzą do wnętrz oryginalność i niepowtarzalność uczynią nasze wnętrza wyjątkowymi, bardziej zindywidualizowanymi i niepowtarzalnymi. Warto rozejrzeć się za ciekawymi przedmiotami w galeriach (także tych internetowych) antykwariatach, sklepach sprowadzających wyroby rzemieślnicze z Afryki, Azji czy Ameryki Południowej, aby udekorować nasze wnętrza prawdziwymi perełkami! Przykładem mogą być tutaj ręcznie kute reliefy, wykonane przez rzemieślników z Haiti. ( do nabycia w galerii BE-ART exclusive www.be-art.pl )

ARKADA-Lidia Bąk wnętrze dekoracje z Haiti  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze dekoracje z Haiti 2  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze dekoracje z Haiti 3

9. MINERAŁY I KAMIENIE NATURALNE

Krystaliczne kamienie będą absolutnym hitem w dekoracji wnętrz w nadchodzącym sezonie. Zazwyczaj pojawiają się w formie dodatków i akcesoriów, ale znaleźć je można także jako elementy mebli, wkomponowane w ich strukturę. Bogata kolorystyka minerałów pozwala na ich dowolne łączenie z pozostałymi elementami wyposażenia. Czarny onyks można łączyć w bielą, co daje efekt szykownego i ekskluzywnego wnętrza; kryształ górski doda elegancji minimalistycznym wnętrzom. Minerały i kamienie naturalne, są z pewnością jedną z najciekawszych opcji na dekorację współczesnych wnętrz!

ARKADA-Lidia Bąk wnętrze kamień 1  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze kamień 2

10. ODDZIAŁYWANIE NA ZMYSŁY czyli ZABAWA FAKTURĄ.

Ciekawym zjawiskiem w świecie aranżacji wnętrz jest stawianie na takie materiały i tkaniny, które oddziałują na człowieka nie tylko wizualnie, ale także wpływają na inne zmysły. Na pierwszy plan w nadchodzących sezonach wysuwa się zmysł dotyku. Miękkie tekstylia i przyjemne w dotyku materiały, które aż proszą się o to, aby je dotknąć, zwrócą szczególną uwagę projektantów i dekoratorów. W 2016 roku wprowadzimy do wnętrz zróżnicowane tekstury. Zestawione ze sobą stworzą wnętrze o niepowtarzalnym charakterze! Naturalny kamień, cegła, beton, nieobrobione drewno i inne chropowate tekstury, będą towarzyszyć gładkim, delikatnym ścianom. Dzięki nim nasze wnętrze stanie się miejscem, które będziemy odbierać nie tylko wizualnie, ale i dotykowo.

ARKADA-Lidia Bąk wnętrze dekoracje faktura  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze dekoracje faktura 2

11. TRYUMFALNY POWRÓT MOZAIKI

Mozaika znana jest od dawna. W długiej historii jej istnienia przechodziła swoje wzloty i upadki, po to aby teraz ponownie zwitać do naszych wnętrz i zająć godne jej miejsce.  W minionych dekadach mozaika wykorzystywana była głównie w jako dekor lub na pokrycie niewielkiej powierzchni ściany. Zazwyczaj stosowano ją w łazienkach lub w kuchni. Dzisiaj odpowiednio dobrana pod względem kolorystyki, wzoru oraz kształtu poszczególnych elementów stanowi w główny element modnego wnętrza. W 2016 mozaiki pokrywajace duże przestrzenie wnętrz zarówno prywatnych jak i wnętrz urzyteczności publicznej. Dominować będą jednolite barwy zwłaszcza czerń oraz wzory nawiązujące do motywów etnicznych lub dalekowschodnich. 

ARKADA-Lidia Bąk wnętrze mozaika 2  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze mozaika

12. MEBLE MINIMALISTYCZNE

Od kilku sezonów, styl minimalistyczny posiada duże grono zwolenników.  Obecnie odzwierciedla się on głownie w projektowanych bryłach meblowych i zabudowy. Prosta kubistyczna forma mebli minimalistycznych, sprawia iż osoby ceniące sobie przestrzeń i łagodne zastosowanie detali w wystroju wnętrza, stale korzystają z jego zalet. W 2016 roku wśród barw stosowanych na meblach dominują, lakierowana biel i czerń, oraz bryły meblowe lub ich fragmenty wykonane z naturalnego drewna. Takie połączenie jednobarwnych błyszczących kolorów z naturalnym drewnem o matowym, a czasem wręcz chropowatym wykończeniu, tworzy wyjątkowy klimat wnętrza, łaczący funkcjonalną klasyke i nowoczesność.

 ARKADA-Lidia Bąk wnętrze minimalistyczne 2  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze minimalistyczne

13. NATURALNE WZORY I MATERIAŁY

Naturalne materiały i wzory są ponadczasowe, pasują zarówno do tradycyjnych, stonowanych wnętrz jak i minimalistycznych czy eklektycznych aranżacji. Wszystko zależy od osób, które będą użytkowały dane wnętrze. Naturalne wzory to trend, który od wielu lat utrzymuje się na liście najbardziej popularnych zestawień i  trendów. Jeżeli zatem pragniecie stworzyć przestrzeń dojrzałą, elegancką, subtelną proponuję Wam zwrócić się w kierunku naturalnych, klasycznych wzorów, kolorów, które podkreślą szlachetny charakter wnętrza i sprawią, że nie będziecie w stanie oderwać od niego wzroku. W 2016 roku w niektórych stylizacjach, nastąpi powrót do spokojnych i pastelowych barw na naszych ścianach. Dotyczy to zarówno farb jak i tapet w tym tapet materiałowych lub imitujących materiał. Jednym z najbardziej atrakcyjnych kolorów będzie pastelowy róż i tzw. brudny/przygaszony róż. Kolor ten doskonale łaczy się z  odcieniami beżu oraz szarości co jeszcze bardziej podkreśli urodę naszego "naturalnego" wnętrza.

ARKADA-Lidia Bąk wnętrze natura2  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze natura

14. LATA 50-60

Coraz częściej powracamy w aranżacjach wnętrz do trendów panujących w minionych dekadach. Jeśli chcesz być w zgodzie z panującym trendy, warto rozejrzeć się po różnych antykwariatach, komisach, targach staroci lub z sentymentem przyjrzeć się meblom w domu naszych babci lub rodziców. Znajdują się tam bowiem perełki które odnowione lub odpowiednio zestawione z innymi elementami, staną się PERŁĄ w koronie naszego wnętrza. Nauczmy się czerpać z historii to co najcenniejsze. Wiek oznacza mądrość i doświadczenie. Dotyczy to także przedmiotów które mimo wieku, posiadaja duszę i zasługują na "nowe" życie !

ARKADA-Lidia Bąk wnętrze fotel

15. MEBLE DLA CZWORONOŻNYCH DOMOWNIKÓW

Wielu z nas współdzieli mieszkania i domy z czworonożnymi przyjaciółmi, którzy stają się pełnoprawnymi członkami rodziny. Każdy kto ma swojego ukochanego psa lub kota, z radością przyjmie informację iż może teraz z powodzeniem zaaranżować mu, wspaniałe legowisko, będące jednocześnie doskonałym uzupełnieniem wystroju panującego w danym wnętrzu. Firmy specjalizujace się w tej dziedzinie, tworzą istne cudeńka. Są one dopasowane stylem i kolorystyką oraz rodzajem materiału i wykończeniem do potrzeb naszych milusińskich.

  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze coś dla psa 3  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze coś dla psa 1  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze coś dla psa 4  ARKADA-Lidia Bąk wnętrze coś dla psa 2

 

 

Różnorodność obowiązujących trendów sprawia iż każdy, znajdzie wśród nich, coś dla siebie! Tych którzy chcieliby skorzystać z fachowej porady, zapraszam do kontaktu ! Razem stworzymy wnętrza o jakich marzysz !

Lidia Bąk

 

Materiał fotograficzny udostępniono dzięki uprzejmości:

firmy KLER WWW.kler.eu;

galerii BE-ART exclusive  WWW.be-art.pl;

oraz pracowni projektowej ARKADA-Lidia Bąk  WWW.arkada-wnetrzaiogrody.pl