Arkada - Lidia Bąk

Your new vision … cz.2 Otwórz się na przestrzeń.

Dodano: 13-10-2014

Od lat zajmując się projektowaniem i wystrojem wnętrz, wielokrotnie spotykałam się z pytaniem, kierowanym  ze strony moich klientów. W czym tkwi tajemnica sukcesu – stworzenia dobrego wnętrza?

 

Co należy zrobić aby przybliżyć się do osiągnięcia obranego celu ? Czy wnętrze jego kształt, forma, oświetlenie lub barwa – mają wpływ na nasze postrzeganie świata i codziennych problemów ? Rozważając ten temat, nie ma znaczenia czy prowadzisz dużą czy niewielką firmę. Nie istotne jest też, czy jesteś właścicielem biura, restauracji, pensjonatu czy lokalnego sklepu. Tajemnica sukcesu tkwi we właściwym umiejętnym oddziaływaniu na emocje i zmysły osób przebywających w danym wnętrzu.

Elastyczność i indywidualizm.

We wnętrzach prywatnych ale także w przestrzeniach publicznych i w biurach, ważną rolę odgrywa elastyczność i indywidualizm. Wnętrza i ich wystrój, powinny posiadać właściwości pozwalające na ich przemianę i szybkie dostosowanie do nowej sytuacji życiowej, zmieniających się potrzeb czy po prostu kolejnej pory roku. Dobrze zaprojektowane wnętrze nie wymaga drastycznych przemian aby uzyskać w nim nowy, odmienny wygląd. Istotnym trendem jest dobrze zrozumiany, minimalizm w wystroju wnętrza. W pomieszczeniach przeładowanych, nakładają się na siebie różne płaszczyzny zmysłów i odczuć. Właściwie zaprojektowane pomieszczenie powinno dawać poczucie przejrzystości, wówczas wystarczy zastosowanie innego koloru dodatków i elementów zmiennych – które stworzą nową jakość wnętrza.

Jak to uzyskać ? Jakie kroki podjąć ? Jedną z odpowiedzi na te pytania, jest:

Otwórz się na przestrzeń !

Od kilku lat ugruntowała się tendencja tworzenia otwartych przestrzeni we wnętrzach. Wyburzamy ścianki, łączymy ze sobą różne pomieszczenia, nie tylko kuchnie z salonem ale także sypialnie z łazienkami , salony kąpielowe ze strefą domowego relaksu itp.

 

   

 

Wszyscy doskonale wiemy że zastosowanie lustrzanej tafli we wnętrzu optycznie  zwiększa jego powierzchnię. Problem pojawia się przy podjęciu decyzji: gdzie, w jakiej formie i jak dużą płaszczyznę chcemy pokryć lustrem aby uzyskać najbardziej optymalny efekt. W tym właśnie momencie nieodzowna jest pomoc projektanta wnętrz który nie tylko zaprojektuje wymarzone przez was wnętrze ale pomoże wam w podjęciu decyzji co jest dla waszych potrzeb najbardziej korzystnym rozwiązaniem.

Doświadczeni projektanci współpracują z firmami wykonawczymi oferującymi kompleksową usługę realizacji projektu. Bardzo istotne jest także wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji ale przede wszystkim, wykorzystanie materiałów najwyższej jakości. Efekt takiej współpracy jest wówczas zaskakujący i niepowtarzalny !

 

 

Szkło – wczoraj, dzisiaj i jutro…

Do niedawna szkło był traktowane jedynie jako element służący do wypełnienia przestrzeni okiennych i wejść do biur, sklepów oraz salonów wystawienniczych. Dzisiaj szkło stanowi materiał wykończeniowy nie tylko we wnętrzach użyteczności publicznej ale także w naszych domach i mieszkaniach.

Technika przetwarzania szkła pozwoliła na jego hartowanie, zbrojenie a nawet gięcie. Transparentność szkła, sprawia iż wykorzystywane jest ono wszędzie tam gdzie zależy nam na przejrzystości wnętrza, pozyskaniu wrażenia prostoty i elegancji. Możliwość różnego rodzaju wykończenia tafli szklanych otwiera nowe szanse, przed projektantami oraz inwestorami. Szkło stosujemy dzisiaj w różnych pomieszczeniach jako element o wielu funkcjach zarówno praktycznych jak i estetycznych czy dekoracyjnych. Standardowo spotykamy się ze szkłem w łazienkach, kuchniach i salonach oraz w postaci różnych w formie i kształcie balustrad, ścianek działowych i przesłon.

 

 

Najlepsze światowe marki, zaczęły stosować szkło jako materiał wykończeniowy w ekskluzywnych produktach RTV. Już dzisiaj możemy zakupić min. projektory do kin domowych w których obudowa wykonana jest z odpowiednio przygotowanego i barwionego szkła najwyższej jakości co daje tym przedmiotom niepowtarzalnym design. Zwolennicy takiego trendu mogą zdobyć na rynku sprzętu nagłaśniającego głośniki wykonane z wykorzystaniem najlepszych układów scalonych umieszczonych w szklanej transparentnej obudowie. Efekt niezwykły i jedyny w swoim rodzaju ! Produkt doskonale pasujący zarówno do wnętrz nowoczesnych jak i klasycznych !

Wnętrze oddziałuje na człowieka.

Dzisiaj wiemy już iż wnętrza oddziałują na ludzi. To oddziaływanie może być świadome lub nieświadome. Właściciele wielu firm, z pomocą doświadczonych audytorów oraz projektantów, odnotowali zmianę pewnych tendencji. Zauważono iż potrzeby pracowników we współczesnym środowisku pracy bardzo się w ostatnich latach zmieniły. Kiedyś najistotniejsza była wysokość płacy. Dzisiaj, pracownicy zarówno w dużych jak i mniejszych firmach czy biurach, kładą nacisk na inne aspekty min. takie jak wystrój i wyposażenie miejsca pracy. Dlatego też istotna staje się możliwość otwarcia przestrzeni biurowych i wizualnego kontaktu pomiędzy współpracownikami. Efekt taki można osiągnąć za pomocą odpowiednio dobranego materiału jakim jest właśnie szkło – odpowiednio przygotowane, pozwalające uzyskać niezwykłe efekty z wykorzystaniem najnowszej techniki jak np. szklane tafle z regulowaną na życzenie możliwością uzyskania większej lub mniejszej przejrzystości lub zmatowienia.  

Jednym z pierwszych kroków które poprowadzą Was do Your New Vision … - jest otwarcie się na  nowe: przestrzenie, emocje, wrażliwość i nowe możliwości.

 

Prezentowane w artykule zdjęcia i realizacje, udostęniono dzięki uprzejmości firm: GLASS VISION  oraz Luxury Art Cinema

Artykuł edytowany w magazynie LAW BUSINESS QUALITY - Magazyn ludzi sukcesu  NR (02) 2014

 autor - Lidia Bąk

www.arkada-wnetrzaiogrody.pl   tel: +48 511 76 56 56

Autorska Pracownia Architektury Wnętrz i Krajobrazu ARKADA-Lidia Bąk