Arkada - Lidia Bąk

Your new vision … cz.3 Odważ się na kreatywnosć.

Dodano: 27-11-2014

W wielu strefach naszego życia społecznego i zawodowego, ważną rolę odgrywa umiejętność zbilansowania dwóch cech takich jak: elastyczność i indywidualizm. Podobnie jest we wnętrzach. Wygląd wnętrza, jego barwa, kształt i forma zastosowanego oświetlenia lub dekoracji – mają wpływ na nasze relacje z ludźmi oraz na finał spraw jakie będziemy w tym wnętrzu rozstrzygać.

 

Tajemnica sukcesu tkwi w umiejętnym oddziaływaniu na emocje i zmysły osób przebywających w danym wnętrzu. Nieodzowna staje się fachowa pomoc. Projektant wnętrz, pomoże inwestorowi w podjęciu decyzji co jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla danej przestrzeni. Bardzo ważne jest, aby efekt takiej współpracy okazał się zaskakujący i niepowtarzalny !

 Jak tego dokonać ?

Odważ się na kreatywność !

 Aby odnieść sukces w procesie projektowania danej przestrzeni, ważne jest aby kreatywność i propozycje projektanta  nie zderzyły się z barierą standaryzacji i przyzwyczajeń inwestora! Dzisiaj wiemy już, iż wnętrza oddziałują na ludzi. To oddziaływanie może być świadome lub nieświadome. Obecnie wiele badań potwierdza fakt iż pracownicy, poza aspektem finansowym, kładą bardzo duży nacisk na wystrój i wyposażenie swojego miejsca pracy. Dlatego tak istotne staje się umożliwienie swoim pracownikom, klientom, gościom lub odwiedzającym nas kontrahentom, kontaktu z estetyką niosącą w sobie innowacyjność, niespodziankę i indywidualizm charakterystyczny tylko dla naszego wnętrza. Aby wybić się spośród konkurencji, nie wystarczy „posiadać” - należy „mieć” coś, czego nie ma nikt inny !

Czym możemy dzisiaj zaskoczyć …?

Duża forma czy mały detal ?

Jest wiele sposobów na zaaranżowanie przestrzeni. Czasem odmienimy wnętrze kreując  dekorację na całą ścianę lub sufit a czasem aby uzyskać pożądany efekt wystarczy tylko niewielki jej fragment. Na rynku wnętrzarskim,  znajduje się wiele alternatyw do zastosowania zamiast tradycyjnej farby czy tapety. Od kilku lat bardzo popularne stały się panele 3D, dające niezwykłe efekty dekoracyjne na ścianach, sufitach oraz meblach. Forma paneli jest wykorzystywana także w przypadku aranżacji wnętrza elementami tekstylnymi. Jeszcze nie tak dawno, tekstylne lub skórzane panele dekoracyjne kojarzyły się głównie z zagłowiem sypialni.

Dzisiaj jest to bardzo atrakcyjna i kreatywnie wykorzystywana forma dekoracji całych ścian i sufitów, we wnętrzach o różnym przeznaczeniu. W zależności od kształtu paneli, ich wielkości i barwy oraz rodzaju wykorzystanego materiału, panelami takimi dekorowane są przestrzenie salonów, ekskluzywnych gabinetów, sal konferencyjnych i biur a nawet ciągów komunikacyjnych.

  

Dla zwolenników wielkoformatowych paneli przestrzennych, proponowane są płaszczyzny z wzorem wg. zamówionego projektu. Wykonane są one z różnych surowców jak np. z gipsu, utwardzalnych pianek polietylenowych oraz z drewna i jego prefabrykatów, dających niezwykłe efekty wizualne.

 

 Dekoracja czy funkcjonalność ?

Światło czy forma ?

Na tegorocznych targach Maison & Objet w Paryżu, potwierdzono aktualny trend do łączenia kilku cech i funkcji w jeden produkt. Przyglądając się ekspozycjom, zastanawiasz się czy to co widzisz, jest rzeźbą, lampą, obrazem, czy inną formą dekoracji ściany lub sufitu… Pomysłowość projektantów jest nieograniczona !

Pomimo panującej nadal tendencji do minimalistycznego wystroju wnętrz, coraz większa grupa klientów a co za tym idzie producentów, powraca z upodobaniem do ażurowych czasami wręcz koronkowych elementów wystroju. W połączeniu z odpowiednio dobranym źródłem światła, uzyskiwany jest niezwykły efekt dekoracyjny.

     

Na paryskich salonach wystawienniczych, można było także zaobserwować powrót do tradycji dekorowania ścian gobelinami i dywanami. Dzisiaj są to bardzo ekskluzywne produkty, ozdabiane kryształami Swarovskiego a czasem wręcz drobnymi brylancikami. Dywany takie umiejscowione na głównych ścianach gabinetów mają za zadanie nie tylko udekorować, wyciszyć czy ocieplić wnętrze, lecz przede wszystkim nadać mu określony prestiż.

  

Dla osób poszukujących innej formy kreatywnej dekoracji wnętrza, prezentowano różnego rodzaju metaloplastykę. Różnorodność form i wybarwienia, zależna jest od wykorzystanego surowca. Przy odpowiednim oświetleniu tego typu elementy wystroju kreują niepowtarzalny klimat wnętrza.

 

Jednym z kroków które poprowadzą Was do Your New Vision … - jest odważne pokonywanie barier i stereotypów czyli efektywne kreowanie swojego otoczenia !

 

Artykuł edytowany w magazynie LAW BUSINESS QUALITY - Magazyn ludzi sukcesu  NR (03) 2014

 autor - Lidia Bąk

www.arkada-wnetrzaiogrody.pl   tel: +48 511 76 56 56

Autorska Pracownia Architektury Wnętrz i Krajobrazu ARKADA-Lidia Bąk